LEKE TEDAVİSİ

leke tedavisi 3LEKE TEDAVİSİ

Cilt lekeleri genellikle zararlı güneş ışınları etkisiyle oluşmakla beraber hamilelik maskesi, bazı iç hastalıkların habercisi olarak ve akne izleri nedeniyle oluşabilmektedir. Cilt lekeleri geçmişte pek çok ev yapımı formülün başarısız olmasına rağmen günümüzde teknolojideki ilerlemeler ile kolayca ortadan kaldırılabilmektedir

Derimize rengini veren melanin pigmenti güneş zararlı ışınları cildimize belirli bir süre ve miktarda temas ettiğin de burada yığılma yaparak leke oluşmasında sebep olmaktadır. Bu işlev temelde cildi zararlı ışınlardan korumak amacı ile melanin pigmenti tarafından yapılmaktadır fakat sonucu istenmeyen lekeler şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Leke tedavisi, geçmiş yıllarda ev yapımı mucize formüller ile ortadan kaldırılmaya çalışırken son yıllarda leke tedavisine bambaşka bir yaklaşım getirilmektedir. Bu yaklaşımlardan son dönemde en çok talep gören ve olumlu sonuçları nedeniyle de tavsiye edileni lazer tedavisidir. Lazer tedavisi leke oluşan alandaki melanin pigmentini hedef olarak işlev göstermektedir. Fakat son yıllarda lazer ile cilt soyma ( peeling) işlemi de yapılmaktadır.

Leke tedavisi için geliştirilen lazer teknolojilerini mikrolazerpeel, karbon peeling lazer, fraksiyonel lazer, Q Switch lazer olarak sıralayabiliriz. Bu lazer tipleri içerisinde en çok tercih edilen Q Switch lazer tedavisidir. Bu lazer tedaisi tipinde yalnızca melanin pigmentleri tanınırken hücrelere herhangi bir mekanik hasar verilmemektedir.

Leke tedavisi hakkında detaylı bilgi almak isteyenlerin uzman dermatologlar ile görüşerek uygulatacakları tedavi tipine karar vermeleri kolaylaşacaktır.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s